Dlaczego warto zachęcać dzieci do kolorowania i rysowania?

Kolorowanki dla dzieci można wydrukować lub namalować samemu. Nie muszą to być skomplikowane kolorowanki, wystarczy narysować kwiatek dla dziewczynki, samochodzik dla dzieci. Na rynku znajdziemy też np. kolorowanki my little pony (https://www.bee.pl/my-little-pony-panoramiczna-kolorowanka_p1154534.html), które dadzą Twojemu dziecku wiele radości, ale w głównej mierze przyniosą wiele korzyści.

Jakie są korzyści z kolorowania?

Malowanie uczy, jak prawidłowo trzymać ołówek, ale co ważniejsze, jak go trzymać i kontrolować. Posiadanie ołówka, koordynowanie ruchów i rysowanie bez wychodzenia poza linie to ważne przygotowanie artystyczne, których dziecko może się nauczyć podczas rysowania ołówkiem. Malowanie przyczynia się więc do rozwoju koordynacji ruchowej dziecka. Malowanie jest treningiem koncentracji i skupienia, zwłaszcza na jednej czynności. Wypełnianie pustych powierzchni, tworzenie wzorów daje dziecku poczucie zadowolenia i satysfakcji z wykonanej pracy. Tym samym kolorowanki my little pony pobudzają wyobraźnię i stymulują kreatywność dziecka. Dzieci mają dowolny wybór kolorów, odcieni, same decydują, jak będzie wyglądało ich dzieło. Malowanie to także trening wytrwałości i cierpliwości. Dziecko, które podejmuje się narysowania obrazka wie, że dorysowując kolejne elementy, dotarło do końca i w końcu osiągnęło sukces.

Co jeszcze można uzyskać dzięki kolorowankom?

Kolorowanki mogą być również doskonałą okazją do zabaw edukacyjnych. Przedstawione na nich przedmioty, zwierzęta, figury geometryczne czy odrębne treści wzbogacają język dziecka. W papierniczych sklepach można znaleźć również kolorowanki do nauki pisania, liczenia czy nazywania kolorów. Kolorowanki wspomagają rozwój drobnej motoryki. Sprawność motoryczna odpowiada za pracę mięśni dłoni i elastyczność palców. Jest to na tyle ważne, że obsługa rąk będzie w przyszłości przypominała naukę pisania.

Jak zmotywować dziecko do kolorowania?

Przybory to wysokiej jakości narzędzie do malowania. Dobrze jest wydać trochę więcej, kupując intensywniejsze kolory i bardziej miękkie kredki, które są bardziej odporne na złamania, aby maluch miał jak najwięcej frajdy. Znaczenie zabaw plastycznych przemawia za spontaniczną kreatywnością dziecka, ostatecznie odnosi się do bardziej artystycznego dziecka (farby, kredki, masy plastyczne). Warto dać swojemu dziecku atrakcyjne kolorowanki i pozwolić mu wybrać, co chce pokolorować. Motywacją do malowania jest jednocześnie stworzenie galerii w pokoju artysty. Gdy odwiedzi was gość, wybierzmy jedno z dzieł i pochwalmy za nie dziecko.